♥Domace zvieratka♥

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Spravanie mačky

Aby sme sa mohli o svoju mačku správne starať je potrebné pochopiť, čo sa nám snaží povedať. Hoci mačky nevedia hovoriť ľudskou rečou svojím správaním sa nám snažia naznačiť, čo práve potrebujú. Mačky komunikujú pomocou zvukov, širokej škály výrazov tváre a  postojom tela. Každý, kto s mačkou žije, s ňou aj hovorí ako so svojím najlepším priateľom alebo svojím dieťaťom. Mačka vycíti radosť aj smútok a svojím jemným pritúlením nám dá najavo, že je tu pre nás.
Aby sme mačke rozumeli je potrebné, aby sme poznali ako sa dorozumievajú mačky medzi sebou. Mačky majú medzi sebou jasný systém v dorozumievaní, ktorý mačka používa aj pri komunikovaní s človekom, plus k nim niekedy pridáva jedinečné signály, ktoré používa len pri styku so svojím majiteľom. Každá mačka má vlastný dialekt. Každý majiteľ sa časom naučí, čo tieto signály znamenajú.
Správanie mačky k človeku je jednoznačne podmienené jej doterajšími skúsenosťami s ním. Mačky, ktoré od malička vyrastali s ľuďmi, považujú človeka za akési iné plemeno mačky. A preto mačka automaticky predpokladá, že aj človek ovláda mačaciu reč. Ak človek nerešpektuje signály, ktoré mu mačka svojím telom, hlasom a pod. dáva, môže mu mačka uštedriť seknutie labkou. V tomto prípade to však nie je chyba mačky, ale človeka. Ona ho predsa varovala. Mačky si ľudskú reč vykladajú na základe tónov. Mačka vie kedy ju chválite a kedy haníte. Veľmi dobre rozumie čo znamená "nie" alebo "nesmieš". Mačky nemajú radi krik a hluk a preto sa radšej ukryjú.
Mačka rozumie aj reči ľudských očí. Aj keď v mačacej reči priami pohľad do očí znamená hrozbu, mačka žijúca s človekom pochopí, že človek tým jednoznačne hrozbu nevyjadruje, práve naopak.
Pravidelným používaním určitých slov k vyjadreniu nejakého príkazu alebo požiadavky, mačku naučíme na cielené návyky. Najlepšie je to spojiť s maškrtou alebo obľúbenou hračkou.

Hlad Mačky sa nám svoje "prázdne bruško" snažia naznačiť trením o nohy, dožadovaním sa pozornosti, mňaukaním a zdržovaním sa v našej spoločnosti, ovoniavaním predmetov, ktoré držíme v ruke, ovoniavaním prázdnej misky.
Únava Pri únave sa mačka snaží nájsť si vhodné, pokojné miesto na spanie. Mačka často zíva, leží, priviera oči.
Hra Mačka, ktorá sa chce hrať sa vyvaľuje, mení polohy, dožaduje sa pozornosti, prinesie hračku, provokuje labkou, mňauká, striehne a loví nás.
Hladkanie Pre mačky je hladenie veľmi príjemné. Vyvoláva v nich spomienky, keď ich v detstve olizovala ich matka. Medzi mačkou a človekom tak vzniká dôverný vzťah.
Dožadujú sa ho obtieraním hlavičky sa o naše ruky, hrbením chrbátika, mňaukaním, prevaľovaním na chrbát.
Spokojnosť, uvoľnenie pradenie, vrnenie, uvoľnená poloha, olizovanie sa
Priateľstvo, náklonnosť, pozdrav vztýčený chvost a uši, obtieranie sa, veselý pohľad, pradenie, niekedy poskakovanie
Záujem, zvedavosť vztýčené uši, otvorený, zvedavý pohľad, vetrenie
Nevôľu rýchlym mávaním chvostom zo strany na stranu, vrčaním, syčaním, snahou odísť alebo odohnať
Mňaukanie môže byť prejavom smútku, bolesti, nudy, volanie kamarátov, v dospelosti prejav milostných hier
Strach, ostražitosť uši stiahnuté dozadu, chvost stiahnutý pod telom, mňaukanie
Striehnutie, lov mačka je úplne nehybná, oči má rozšírené a sústredené, ušnice nastražené, telo je prikrčený, pripravené na útok,  pred skokom mačka vrtí zadkom
Nepriateľstvo vrčanie, syčanie, prskanie, dohadu stočené uši, mačka je pripravená aj na útek aj na útok, ježenie, zhrbený chrbát
Obranný postoj uši stiahnuté dozadu, chvost je pri tele, odvrátený pohľad, zdvihnutá labka pre prípad útoku, mačka vydáva vrešťavý zvuk na odstrašenie nepriateľa,
Flémovanie Mačka skúma pach pomocou Jakobsonovho orgánu na podnebí papuľky. Papuľka je otvorená a mačka nasáva vzduch. Výraz tváre je neprítomný.
Zdesenie Mačka sa snaží vyzerať menšia, je prikrčená k zemi, odkláňa sa od zdroja strachu, chvost je pod telom, uši sú ako "krídelká" do strán alebo úplne stiahnuté dozadu, oči sú veľké.
Podriadenosť Mačka sa pred útočníkom skláňa k zemi, neútočí, poloha naznačuje útek, uši sú stočené dozadu
Neistota Mačka kombinuje napätý postoj a neistý výraz, uši sú nastražené, chvost aj telo tisne k zemi
Zastrašovanie Mačka je zježená, napnutý postoj, syčí, vrčí, zhrbený chrbát aby vyzerala väčšia, bočná chôdza
Značkovanie Škriabaním a obtieraním si papuľky si mačky predmety a ľudí značkujú svojím pachom. Dospelé mačky a kocúry môžu značkovať svoje územie aj močom.
Škriabanie Škriabaním si mačky udržuje ostré pazúriky alebo to môže byť aj prejav značkovania
Prskanie, syčanie Je jasným prejavom NIE alebo DOSŤ
Zahrabávanie jedla Mnohé mačky to robia keď sa najedia do sýtosti alebo tým vyjadrujú, že dané jedlo nechcú


Mačky | stály odkaz

Komentáre

  1. ?
    No a teraz som zaskočený, mačka má dve, alebo štyri nohy? Kočka má určite dve, to som si istý.
    publikované: 17.12.2007 18:10:30 | autor: plpko (e-mail, web, autorizovaný)
  2. ja som mal raz tak lenivého kocúra ...
    že keď zaspal na slnku, a slnko posunulo tieň stromu až naňho tak mraučal aby sme ho prišli posunuť zase na slnko, jemu sa nechcelo, a mačky tiež chodili za ním do dvora keď bolo treba malé mačiatka mať, jemu sa nechcelo z dvora ani na krok :-)
    publikované: 17.12.2007 19:51:48 | autor: kaktus (e-mail, web, neautorizovaný)
  3. tak neviem,
    kaktusik, nebol ten kocurik po Tebe?:)
    publikované: 17.12.2007 22:43:19 | autor: hanka (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014